Share on FacebookShare on FacebookShare on Google+

Likit Limit Deneyi

DENEYİN AMACI: zemin nümunelerinin kıvam limitleri durumlarının hesabı

 DENEYDE KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER

-Bakkal Küreği     -Spatula     - casagrande(kasagrande) deney seti  -Porselen Kap       -Su

 

 

 

 

 

DENEYİN YAPILIŞI

 Kurutulmuş ve 40  nolu elekten elenmiş malzemeyi (zemin numunesini) kullanacağız.Likit limit deneyinde casagrande(kasagrande) yönteminden yaralanılacak.

İlk olarak bir kaba bir miktar malzeme konur ve yavaş yavaş su ilave edeceğiz.Malzemenin tamamen ıslandığını göreceğiz.Islattıktan sonra yavaş yavaş karıştırarak topaklanması önlenir ve likit limiti geçmemesi sağlanır.Malzeme tamamen kıvama gelene kadar bu işleme devam edilir.Bu işlemden sonra pirinç tasa bir miktar malzeme konulur ve konan malzeme tezgaha parallel bir üst kot oluşturulacak şekilde düzeltilir(Kabası alınır).

Malzemenin üzerine 1cm genişlikte yarık açılır ve sağda soldaki zemin nümunelerinin kalan kısımlerı eşit olacak şekilde düzeltirlir.Malzemenin zemin yüzeyine parallel olmasına dikkat edilir.Saniyede 2 vuruş olacak şekilde yarık kapanana kadar vuruş yapılır.

Bu işlemden sonra bir miktar malzeme ayrılır.Kalan malzemeye bir miktar daha su ilave edilir.Yaptığımız işlemler tekrar edilir.Vuruş sayısı 25’e düşene kadar yapılır.Yaklaşık üç kez yapılır.Bu değerlerle bir grafik elde edilir Ve bu grafikte likit limit bulunacaktır.Su ilave edildikten sonra yapılan vuruşta 39 vuruşta kapandı 39>25 olduğu için tekrar su ilave edilip işlem tekrarlanır.Bu işlemde kapanma vuruş sayısı 15 geldi.15 vuruş 25 vuruştan az olduğu için zemin nümunesini daha fazla su muhtevasına zorlamamalıyız. Sınır değerimiz 25’ti(yeteri kadar cıvıklaştı).


Yazıya Yorum Yapın..